English
Zmenšiť textZväčšiť text

Podporené projekty

Podporený projekt:

Menšina: rusínska
Program: 1.2 neprofesionálne umenie)
Názov projektu: Festival ľudového spevu a tanca „Fest pod Kremencom“ XVIII. ročník

Účel projektu: festivaly a prehliadky neprofesionálnych umeleckých kolektívov a jednotlivcov s miestnym, regionálnym, celoslovenským alebo medzinárodným významom vrátane podujatí s medzinárodnou účasťou  

Výška dotácie: 3 500,00 ,- Eur

Minimálne spolufinancovanie: 175,00 Eur
Termín realizácie projektu: 06.07.2024 - 14.07.2024

Projekt:  "Realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín".

          

 

                                                                                                                                       

Podporený projekt:

Projekt zameraný na podporu regionálneho rozvoja.

Názov projektu: Rekonštrukcia verejného osvetlenia a obecného rozhlasu v obci Nová Sedlica

Aktivita: Rozvoj občianskej vybavenosti a rozvoj služieb v regióne

Rozpočet podporeného projektu: Kapitálové výdavky    49 746,00 Eur

                                                     Z toho dotácia            47 258,70 Eur /podiel dotácie 95%/

                                                     Spolufinancovanie        2 487,30 Eur


Termín realizácie projektu:  do 31.12.2026

Finančná podpora: 

 

 

Podporený projekt:

Názov projektu: Environmentálna výchova v Novej Sedlici

Kód projektu: 05I01000028;

Názov investície:  Investícia 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na zadržiavanie                                                            vody, ochranu prírody a rozvoj biodiverzity

Názov komponentu: Komponent 5 - Adaptácia na zmenu klímy

Výška dotácie: 1 755 071,26 EUR /

NOVÁ LÁVKA AKO SÚČASŤ ENVIRONMENTÁLNEHO AREÁLU

Začiatkom novembra bola cez Zbojský potok, v obci Nová Sedlica (v našej obci) inštalovaná lávka. Ide o lávku, ktorej nezvyčajné prevedenie vyvolali diskusie medzi obyvateľmi a návštevníkmi obce.

Oceľová konštrukcia a modrá farba nepatria medzi klasické prvky premostenia, s ktorými sa môžeme stretnúť v slovenských dedinách. Materiál a dizajn lávky sú však starostlivo zvolené a odrážajú jedinečný koncept pripravovaného environmentálneho areálu, ktorý sa v obci buduje.

Projekt „Environmentálna výchova v Novej Sedlici,“ financovaný z Plánu obnovy, premení túto najvýchodnejšiu slovenskú obec (našu obec) na centrum environmentálneho vzdelávania pre širokú verejnosť. Naša obec sa nachádza priamo v Národnom parku Poloniny, svojou polohou má ideálne predpoklady stať sa vzdelávacou destináciou, kde budú môcť návštevníci spoznávať prírodu a naučiť sa, ako ju chrániť.

AREÁL ENVIRONMENTÁLNEJ VÝCHOVY PRE VEĽKÝCH AJ MALÝCH

Nová Sedlica je vstupnou bránou do Národného parku Poloniny, a preto sme sa rozhodli tento potenciál naplno využiť. Vybudovanie areálu nám pomôže nielen zvýšiť návštevnosť v regióne, ale aj prispieť k environmentálnemu vzdelávaniu, ktoré bude prínosom pre školy a širokú verejnosť,“ vysvetľuje zámer projektu starosta obce Vasiľ Dinič.

Areál bude zahŕňať nové infocentrum v zrekonštruovanom kultúrnom dome, kde návštevníci získajú informácie o okolí, prírode a ochrane životného prostredia. Budova bude zároveň slúžiť ako multifunkčný priestor na organizovanie vzdelávacích a kultúrnych podujatí.

Návštevnícke centrum pokračuje vonkajším areálom, ktorý bude pozostávať z detských herných prvkov, náučného chodníka či menšieho amfiteátra. Oceľová lávka cez rieku Zboj tak spája nielen brehy, ale aj jednotlivé zóny areálu a podčiarkuje spojenie s prírodou a potrebou udržateľných riešení.

MODERNÝ DIZAJN A EKOLOGICKÝ MATERIÁL

Samotná lávka nie je len dizajnovým architektonickým prvkom, ale aj ekologickým riešením. Architekt projektu Ivan Kulifaj zo štúdia Absurd uvádza: „Nosným prvkom, ktorý prepája celý areál je oceľ. Ide o pevný a ekologicky udržateľný materiál, ktorý odoláva náročným poveternostným podmienkam, má dlhú životnosť a je plne recyklovateľný. Modrá farba lávky bola zvolená tak, aby prepájala okolitú prírodu s rozprávkovým svetom, ktorý v areáli reprezentuje prítomnosť domčeka Deduška Večerníčka.“ Materiál ocele teda nie je len praktickým, ale aj ekologickým riešením, ktoré rešpektuje prírodu.

Projekt environmentálneho areálu zatraktívni Novú Sedlicu pre domácich obyvateľov ako aj turistov, ktorí môžu zažiť netradičný, moderný prístup k ochrane prírody. Už budúci rok bude areál pripravený privítať návštevníkov, pričom obec plánuje úzku spoluprácu so školami v regióne pri ponuke programov s cieľom podporiť environmentálnu výchovu priamo v praxi.